Bezpečnostné riziká vo svete – príležitosť pre domáci cestovný ruch

(Bratislava, 03.02.2016) ZCR SR: Bezpečnostné riziká vo svete sú príležitosťou pre Slovensko Počas veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v bratislavskej Incheba Expo aréne zorganizoval Zväz cestovného ruchu SR odborný seminár na tému „Bezpečnostné riziká – príležitosť pre domáci cestovný ruch“. 

Viceprezident ZCR SR Ján Svoboda otvoril seminár poukázaním na to, že vlani celosvetovo cestovalo až 1,2 miliardy ľudí, čo bolo o 50 miliónov viac ako rok predtým. Pre Slovensko bol rok 2015 tiež rekordný. V období od januára do novembra prišlo k nám 4,027 milióna turistov, čo predstavuje medziročný nárast o 15,7 % (545 000 ľudí). Narástol aj počet prenocovaní o 13 % na 11,6 milióna. Pozitívom je aj to, že Slovensko objavujú aj samotní Slováci, keď v sledovanom období tvorili 60 % všetkých turistov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ich počet zvýšil o 310 000 osôb (+ 15 %). Počet zahraničných hostí vzrástol o 235 000, čo predstavuje nárast o 17 %. Pod nárast návštevníkov sa pritom podpísala aj bezpečnostná situácia vo svete, najmä nestabilná situácia v severnej Afrike, či v Turecku, ktoré Nemecko nedávno zaradilo medzi rizikové krajiny pre cestovateľov.

Prezident ZCR SR Marek Harbuľák pripomenul, že po teroristických útokoch v Paríži zaznamenali miestne hotely až 25-percentý prepad návštevnosti (RevPAR poklesol o 20 %). Turisti z európskych krajín, ktoré pred zhoršením bezpečnostnej situácie zásobovali severnú Afriku by teraz mohli prísť aj na Slovensko. Dôležité bude uspokojiť ich očakávania a požiadavky, keďže latku majú nastavenú pomerne vysoko.  Pohľad na cesty Slovákov do zahraničia v diskusii predstavil Stanislav Macko, prezident SACKA: „Kedysi Egypt navštívilo ročne až 75 000 Slovákov, teraz sa ich počet pohybuje na úrovni 20 000. Podobne  je na tom napríklad aj Tunisko. Tieto krajiny v súčasnosti bojujú o turistov najmä nízkymi cenami, preto sa tam časť klientely bude vracať, aj napriek bezpečnostným rizikám.“ Na druhej strane to mnohých odradí, radšej dajú prednosť dovolenke na Slovensku.

To, že Slováci opäť začínajú objavovať svoju krajinu potvrdzuje aj Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry: „Bezpečnostná situácia vo svete nahráva Slovensku. Počas tejto zimy tvoria domáci až 70 % návštevníkov, ide najmä o rodiny s deťmi, pre ktoré je bezpečnosť relevantný faktor.“ V Tatrách podľa nej zaznamenali aj zvýšený počet turistov z okolitých krajín, ktorí prichádzajú autami. Po páde ruského lietadla dokonca aj mnohí ukrajinskí návštevníci dali prednosť autu a neváhali precestovať až 1500 km. Významnú úlohu v podpore turizmu v regiónoch podľa L. Maťašovskej zohrávajú OOCR, ktoré sa zatiaľ ukázali ako najlepšie fungujúci nástroj na. „Našou úlohou je vytvárať atraktívne produkty, ktoré prilákajú nielen jednodňových návštevníkov, ale pomôžu napríklad aj rastu predĺžených víkendových pobytov,“ dodala.

Podľa slov Jozefa Brngála, riaditeľa sekcie marketingu cestovného ruchu SACR je Slovensko v zahraničí vnímané ako bezpečná krajina, preto by sme si mali chrániť túto vymoženosť a dať si pozor na to, aby sa zahraniční hostia u nás stretli so službami, aké očakávajú. Tomu by mal podľa neho napomôcť aj pripravovaný Systém kvality, ktorý bude dobrovoľný a bude sa týkať nielen ubytovacích či reštauračných zariadení, ale aj lyžiarskych stredísk či akvaparkov.

Ivana Magátová z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vidí potenciál rastu návštevníkov aj v oslovení mladých ľudí, či bohatých klientov, ktorí sú chudobní na čas, no môžu ich zaujať zaujímavo nakombinované balíčky služieb. Poukázala tiež na nové, najmä ázijské trhy, v ktorých vidí potenciál. „Potrebujem však pokračovať naďalej v investovaní do infraštruktúry ako sú cyklotrasy, turistické chodníky a dotiahnuť niektoré služby.“

Zdroj: ZCR SR