Historické hotely Slovenska sa rozširujú

Troch nových členov prijala sa svojom šiestom Valnom zhromaždení asociácia Historické hotely Slovenska. Stali sa nimi Villa Zuckmann Piešťany, Národný dom v Banskej Bystrici a finišujúci päťhviezdičkový hotel-kaštieľ Park Palace v Orlovom.

Členovia na pôde hotela Chateau Mignon v Dubnici nad Váhom hodnotili doterajšiu prácu združenia a formulovali priority pre najbližšie obdobie – nominácie na Historic Hotels of Europe Awards, napojenie na európsky rezervačný systém a redizajn web stránky. Volili vedenie asociácie na ďalšie dva roky a do kresla prezidenta si opäť sadol Ján Svoboda (na obr. vpravo), konateľ spoločnosti Synot Gastro Slovakia, prevádzkujúcej aj hotel Elizabeth v Trenčíne.. Viceprezidentkou sa stala riaditeľka hotela Hviezdoslav v Kežmarku Sylvia Holopová. V pozícii generálneho sekretára ostáva Michal Čuridlo.

Za najväčšie úspechy posledného roka považuje HHS zviditeľnenie slovenskej hotelovej scény prostredníctvom minuloročného výročného zasadnutia Historic Hotels of Europe, získanie európskeho ocenenia Historický hotel s najlepším zákazníckym servisom pre Elizabeth v Trenčíne, prezentáciu v Slovenskom inštitúte vo Viedni, účasť na svadobných veľtrhoch a spoločný postup asociácie v niekoľkých produktoch pre hosťa. Aj tieto aktivity pritiahli záujem ďalších slovenských hotelov v historických budovách o členstvo v asociácii. „Zaujala nás myšlienka prepojenia HHS s medzinárodným združením, spoločné prezentovanie sa na zahraničných podujatiach a výstavách. Pretože naša klientela takmer z 85 percent prichádza zo zahraničia,“ hovorí o motivácii stať sa členom konateľ hotela Villa Zuckmann v Piešťanoch Tomáš Repáš (na obr. vľavo).

„Oslovil nás cieľ združenia – budovať na tom, čo tu pekného a užitočného zanechali naši predkovia, pokračovať v tradícii a nadchnúť pre ňu aj nasledujúce generácie.“ V meste, ktoré sa v posledných dvoch desaťročiach hlási k winterovskému odkazu, chcú prispieť k oprášeniu noblesy spoločenského života. A tak sa Villa Zuckmann usiluje od svojho otvorenia koncom minulého roka nielen obsadzovať šesť mezonetových apartmánov a 150 stoličiek reštaurácie, terasy a átria, ale aj podporovať podujatia automobilových veteránov či zrod tradície nedeľných obedov a čajov o piatej.

„Story to tell“, teda základný predpoklad na prijatie hotela medzi 500 zariadení Historic Hotels od Europe, nechýba ani predstaviteľovi art deco architektúry na Slovensku – hotelu Národný dom v Banskej Bystrici. Podľa konateľky Adriany Tutkovej (na obr. druhá sprava vedľa Ľudmily Záhorskej z Park Palace Orlové) členstvo v HHS prispeje k zvýšeniu prestíže a dobrého mena hotela. „Rozumieme si s filozofiou asociácie a zároveň sme presvedčení, že jej máme čo ponúknuť. Sme národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú si pred deväťdesiatimi rokmi stavali samotní obyvatelia mesta; z čoho aj vznikol jej názov. Počas SNP sa práve v týchto priestoroch rodila jeho stratégia. Sme však aj jediným biznis hotelom v Banskej Bystrici priamo v jej historickom centre; v tesnom susedstve štátnej opery.“

Hotel onedlho ukončí kompletnú rekonštrukciu, ktorá priniesla do štyridsiatich izieb a apartmánov, spoločných priestorov, reštaurácie i zázemia moderné vymoženosti, ale neubrala z luxusu „starých dobrých čias“. Vysoké stropy, maľby na stenách, obrovské sklené tabule okien s výhľadom na Národnú ulicu… to všetko dotvára atmosféru, v ktorej kávička so štrúdľou chutia naozaj inak než v bežnom novom zariadení.

Zdroj:HHS