Slovensko v prezídiu Historic Hotels of Europe

Šiesty rok po vstupe Slovenska do asociácie, združujúcej historické hotely dvadsiatich štátov Európy, sa naša krajina dostala do úzkeho päťčlenného vedenia.

HHS_-_prezedium_HHEVýročné zasadnutie Historic Hotels of Europe (HHE) v Salzburgu tak prináša pre náš cestovný ruch významný úspech. Na zámku Leopoldskrone sa stretli zástupcovia všetkých pätnástich hotelových združení – členov HHE. V tajnom hlasovaní sa jednomyseľne vyjadrili za vstup Slovenska do vedenia. „Je mi veľkou cťou, že môžem byť spoluautorom konceptu vedenia HHE v najbližšom dvojročnom období. Moje aktivity budú smerovať najmä k využívaniu online kanálov a budovaniu pozitívneho meno asociácie,“ povedal Ján Svoboda (prvý zprava), prezident Historických hotelov Slovenska, ktorý v prezídiu zasadne po boku Kena Healyho z Írska, Maxa Eidlhubera z Rakúska, Sylvie Nylin zo Švédska a doterajšej prezidentky HHE Barbary Avdis z Grécka, ktorá asociáciu povedie aj ďalšie dva roky.
Členstvo Slovenska vo vedení HHE prináša dva veľké benefity. V prvom rade je to silnejúca dôvera v kvalitu našej hotelovej siete. Predstavitelia asociácie a jej členských združení sa o nej presvedčili počas členskej schôdze a odovzdávania prestížnych ocenení, ktoré sa v minulom roku organizovali v trenčianskom hoteli Elizabeth. Navštívili niekoľko hotelov a samozrejme, veľmi citlivo vnímali potenciál cestovného ruchu i celkovú úroveň a atmosféru krajiny. Druhým benefitom sú cenné kontakty a zviditeľňovanie Slovenska cestami a spôsobmi, aké by sa nám bez tejto príležitosti neotvorili. Napríklad, aj prostredníctvom stretnutia Jána Svobodu s jeho cisárskou a kráľovskou výsosťou Markusom Salvatorom von Habsburgom – Lothringenom.
„Šľachtica veľmi zaujala história hotela, ktorý nesie meno jeho prastarej mamy cisárovnej Elisabeth. Ale zaujímal sa o fungovanie celej asociácie Historické hotely Slovenska. A som veľmi rád, že na záver rozhovoru prijal moje pozvanie na návštevu krajiny, nášho mesta a hotela,“ teší sa Ján Svoboda a dodáva, že práve historické hotely lákajú svojim prostredím, príbehmi a boutiquovou starostlivosťou o hosťa, tú najnáročnejšiu klientelu. Dokáže tu minúť ďaleko viac peňazí než priemerný turista. Preto sú historické hotely významné pre ekonomiku cestovného ruchu aj bez veľkolepej štatistiky počtu prenocovaní.
Prínos zo zviditeľňovania Slovenska v európskych médiách už na vlastnej koži (a výsledkoch) pocítili najmä v Chateau Belá vďaka oceneniu „najromantickejší hotel Európy“ a v trenčianskej Elizabeth, ktorá vlani získala titul „hotel s najlepšími službami pre hosťa“. Aj na základe toho sem prišla skupina holandských veteránov, pre ktorú hotel organizoval aj svoju povestnú hostinu na Trenčianskom hrade.

Zdroj: etrend.sk; 4.7.2015 / SOŇA HUDECOVÁ-PODHORNÁ