Horské strediská sú pripravené na zimnú sezónu

Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.

A to napriek stratám z minulých covidových sezón, ako aj výraznému nárastu nákladov na energie a pohonné hmoty. Lyžiari sa nemusia obávať ani väčších obmedzení na zjazdovkách.

Tlačová správa, 10.11. 2022, Liptovský Mikuláš

Novinky i ekologická úprava zjazdoviek

Prírodné danosti Slovenska ( až 80 % územia je v nadmorskej výške 750 metrov nad morom a viac ) umožňujú fungovanie zhruba 100 lyžiarskych areálov, ktoré obsluhuje viac ako 450 lanoviek a vlekov. Strediská pred touto zimnou sezónou investovali viac než 25 miliónov EUR do rozvoja. Pribudla nová kabínková lanovka v Jasnej, ktorá finalizuje bezbariérové prepojenie Chopku. Dôležité sú aj investície do zasnežovania vo viacerých strediskách, aby vrtochy počasia čo najmenej ovplyvnili kvalitu zjazdoviek. Strediská používajú čoraz viac nové snežné pásové vozidlá vybavené systémom Snowsat. Tento systém pomocou satelitných snímok a GPS ukazuje, koľko snehu leží na zjazdovkách, čo umožňuje efektívnejšie hospodárenie s prírodným aj umelým snehom a výrazne znižuje spotrebu paliva. Tým je úprava zjazdoviek ekologickejšia a udržateľnejšia. Investície putovali tiež do skvalitnenia gastronomických zariadení na svahu a do nových areálov pre deti na výučbu zimných športov v Bachledovej doline. „V tomto roku očakávame, okrem tradične výbornej návštevnosti domácich lyžiarov, aj pocovidový návrat lyžiarov z Poľska a Čiech. Termíny na Vianoce a Nový rok sa plnia a preto odporúčame neváhať s rezerváciami už v tomto období,“ uviedol Bohuš Hlavatý zo zduženia LAVEX, ktoré zastupuje majiteľov a prevádzkovateľov lanoviek a vlekov na Slovensku.

„Príjazdový turizmus postupne dobieha čísla spred pandémie, čo sa nám ukázalo aj v lete, kedy sme zaznamenali najmä návrat českých a poľských turistov. Na týchto trhoch sme už v predstihu spustili zimnú kampaň, v ktorej olympijská víťazka a ambasádorka SLOVAKA TRAVEL Petra Vlhová  láka turistov užiť si zimu na Slovensku,“ povedala PR manažérka SLOVAKIA TRAVEL Karolína Ducká. „Po tom, čo sa českí  a poľskí turisti v lete vrátili na Slovensko očakávame, že nevynechajú ani zimnú sezónu,“ dodala K.Ducká. 

Najvernejší zostávajú Slovensku stále najmä českí turisti, ktorí tvoria viac ako jednu tretinu z celkového počtu dovolenkujúcich (38,3 %), nasledujú ich Poliaci (13,6 %) a Nemci (8 %).

SLOVAKIA TRAVEL je národná organizácia na propagáciu, podporu a rozvoj cestovného ruchu Slovenska na domácom a zahraničnom trhu.

Ceny skipasov budú vyššie, ale variabilné

Desaťtisíce ľudí zamestnaných v regiónoch sledovali s obavami rokovania a ich vývoj okolo cien energií, ktoré mohli zásadne ovplyvniť dostupnosť lyžovania a tým aj návštevnosť a tržby. Lyžiarske strediská sú kostrou horského cestovného ruchu, na ktoré sú v regiónoch naviazaní majitelia a pracovníci ubytovacích zariadení, obchodov, lyžiarskych škôl, ale aj celá infraštruktúra oblastí, napríklad dodávatelia potravín a ďalších služieb.

„ Už teraz je zrejmé, že ceny vstupov pre prevádzku horských stredísk budú vyššie, ale nie likvidačné. V kombinácii so šetrením nákladov v strediskách to zvýši ceny skipasov v stredne veľkých strediskách o 2 – 3 eurá na deň. V menších strediskách to bude ešte menej, dobrá správa je, že ceny skipasov pre lyžiarske kurzy zostali nezmenené alebo len s minimálnym nárastom,“ doplnil Bohuš Hlavatý. Lyžiari však môžu výrazne ušetriť skorším online nákupom skipasov. Viaceré strediská investovali prostriedky aj do systémov predaja a prechádzajú na plávajúce ceny, čím nielen šetria čas a peniaze zákazníkom, ale umožňujú areálom lepšie regulovať návštevnosť a ponúknuť nižšie ceny v dňoch so slabšou návštevnosťou.

Zimná sezóna sa začne slávnostným otvorením v Jasnej 3. decembra 2022, samotná lyžovačka podľa poveternostných podmienok a možností vysneženia tratí, čo býva zvyčajne pred Vianocami.

Bohuš Hlavatý, Výkonný riaditeľ LAVEX

LAVEX združenie zastupuje viac ako 200  prevádzkovateľov, dodávateľov a partnerov lanoviek a vlekov v horských strediskách na Slovensku a má viac ako 50 ročnú históriu.