TS: CHCEME Z ČIERNEJ FARBY VON

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska vyzýva Vládu SR, aby prijímala také rozhodnutia, ktoré skutočne pomôžu preťaženému zdravotníctvu, a čo najskôr prispejú k zníženiu počtu hospitalizácií v nemocniciach. Zároveň opakovane žiada o spustenie prvej pomoci ++ a znovuzavedenie možnosti čerpania príspevku na pokles tržby 3B.

22.11. 2021 Bratislava

Stanovisko AHRS: „Chceme z čiernej farby von, aby sme tak mohli fungovať, zachránili časť zimnej sezóny a mohli ekonomicky prežiť tretiu vlnu pandémie.“
Nový Covid automat, ktorý platí od dnešného dňa, znamená lockdown pre hotely, reštaurácie, wellness či fitness služby v čiernych okresoch. Cestovný ruch je jediným odvetvím, v ktorom majú podnikatelia a zamestnávatelia v čiernej farbe zakázané obslúžiť akéhokoľvek hosťa v prevádzke, dokonca ani očkovaného či prekonaného. Vláda SR uplynulý týždeň síce schválila úpravy Covid automat, o ktorom tvrdí, že znamená len lockdown pre neočkovaných. Je to však lockdown len pre cestovný ruch.
„Nielen podnikatelia, ale aj naši hostia sú sklamaní a cítia sa byť oklamaní. Prijaté opatrenia považujeme za diskriminačné, neprimerané, ktoré zároveň nesplnili svoj účel. Otvorené hranice umožňujú vycestovať za dovolenkou i relaxom do okolitých krajín Česka, Maďarska či Poľska, ale aj do ďalších krajín. Prijaté obmedzenia spôsobujú ekonomické škody podnikateľov v cestovnom ruchu na Slovensku, ktorým sa dalo predísť,“ uviedol prezident AHRS Marek Harbuľák.
Napriek sľubovaným úpravám Covid automatu, podľa ktorých malo dôjsť k otvoreniu hotelov, penziónov a reštaurácií pre očkovaných hostí, k tomu nedošlo. Niektoré okresy sú v čiernej farbe už 6. týždeň a od dnes sú čierne dve tretiny okresov Slovenska. Vláda pritom stále nerozhodla o tom, aké kompenzácie a štátnu pomoc budú môcť získať podnikatelia a zamestnávatelia, ktorí z rozhodnutia štátu nemôžu podnikať a poskytovať svoje služby.
Kompenzácia časti nákladov na zamestnancov prostredníctvom prvej pomoci v súčasnosti rieši len približne 60% nákladov na zamestnanca. Táto pomoc pre podniky, ktoré sú povinne zatvorené, nie je dostatočná. Zatiaľ jedinou informáciou je, že pomoc pre cestovný ruch za obdobie od septembra do novembra 2021 by mala byť spustená začiatkom decembra.
Tisíce podnikateľov a desiatky tisíc zamestnancov v hotelierstve a gastronómii strácajú dôveru v to, že štát im pomôže včas a celému odvetviu tak hrozí ekonomický kolaps. Podnikatelia a zamestnanci v cestovnom ruchu bojujú v dôsledku zlej komunikácie pandémie a neefektívnej a pomalej pomoci o svoje podnikanie a prácu.
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska vyzdvihuje a podporuje dobrovoľné aktivity hotelierov a reštaurácií, ktorými chcú poďakovať a odmeniť ľudí starších ako 50 rokov, najmä tých, čo sa v týchto dňoch rozhodnú zaočkovať. Vyzýva aj ďalších, aby sa k tejto aktivite a podpore pridali. Okrem poďakovania sa a zlepšenia situácie v preťaženom zdravotníctve, chce prispieť k tomu, aby čo najviac okresov získalo tzv. žolíka v podobe prechodu z čiernej farby do lepších fáz.

Tlačová správa na stiahnutie – TU.