TS SAAKP: Vláda s nami vyfarbila – déja vu pod rúškom očkovacej lotérie

Od 1.11.2021 máme na Slovensku už 24 čiernych okresov, 39 okresov sa nachádza v bordovej farbe, 8 v červenej farbe a 8 v oranžovej farbe. Značná časť akvaparkov, kúpalísk, plavární ale aj wellness zariadení má tým pádom „vymaľované“ a zažíva déja vu v podobe poklesu tržieb na nulu….

Dunajská Streda, 1. 11. 2021

Turisticky atraktívne regióny založené na športovo rekreačných strediskách a účinkoch termálnych prameňov podporujúcich regeneráciu sa opäť menia na mestá duchov.

„Aktuálne viac než 50% prevádzok rekreačného kúpeľníctva balansuje na hrane ekonomickej rentability s výrazným obmedzením kapacity na 25% a počet prevádzok, ktoré od 1.11 uzatvoria svoje prevádzky, narastá“ informuje Mgr. Gabriel Somogyi – prezident SAAKP.

Od Pondelka sa k uzatvoreným prevádzkam ako Thermal park Zemplínska Šírava, Aquaruthenia Svidník, pridávajú Aquacity Poprad a Vodný park Bešeňová, ktoré vzhľadom na nastavenia podmienok COVID automatu nemajú inú možnosť.  Vzhľadom na kapacitné obmedzenia a ekonomickú nerentabilitu zatvára svoje brány aj Podhájska“ dodáva Peter Kolenčík – 1. viceprezident asociácie.

Vláda už počas leta avizovala, že je pripravená na tretiu vlnu pandémie, no napriek opakovaným pripomienkam z viacerých odvetví cestovného ruchu nedošlo k úprave COVID automatu, ktorý by poskytoval určité výhody pre plne očkované osoby v bordových a čiernych okresoch.

„Opäť sa dostávame do situácie, že očkované osoby z čiernych okresov vyhľadávajú wellness turistiku a neraz cestujú za termálnymi prameňmi či rekreáciou predovšetkým do Maďarska, Poľska alebo Čiech, kde majú pre očkovaných nastavené výrazne lepšie podmienky. Akvaparky, kúpaliská, hotely, wellness, fitness centrá na Strednom a Východnom Slovensku vzhľadom na podmienky automatu zatvárajú svoje prevádzky napriek tomu, že dôsledne plnili a plnia epidemiologické opatrenia a umožňovali vstup v zmysle COVID automatu plne očkovaným osobám, respektíve osobám v režime OTP.  Vidíme ako narastajú ceny energií, stavebných materiálov, pohonných hmôt, potravín, služieb a všetkých vstupných komodít, čo sa prenáša do prevádzkových nákladov.  Nevieme v akej fáze a či vôbec vstúpime do zimnej sezóny a klienti sa nás pýtajú, prečo zatvárame svoje prevádzky a berieme im možnosť zdravého pohybu a budovania imunity, keď vláda sľubovala, že očkovanie je výhra, zodpovednosť, sloboda…

Namiesto posledných žrebovaní očkovacej lotérie, ktorá zjavne neprináša požadovaný efekt, keďže čiernych okresov pribúda, by sme si v médiách radšej pozreli prezentáciu schém pomoci na obdobie November – December, prípadne, aké schémy sú v prípade pretrvávania nepriaznivej situácie plánované od Januára 2022.

Nechceme zatvárať prevádzky a bezradne čakať na pomoc od štátu, naopak, chceme poskytovať svoje služby a veríme, že našu frustráciu zdieľa minimálne 2,5 milióna očkovaných Slovákov, ktorí sa cítia byť podvedení prístupom vlády“ zhodujú sa členovia prezídia SAAKP.