TS ZCR SR: Na lyžiarskych svahoch i v akvaparkoch chýbajú zahraniční návštevníci

Až začiatkom tohto roka sa naplno rozbehla zimná sezóna v horských rezortoch, čo však znamená už nielen lyžovanie, ale aj relax v akvaparkoch a wellness zariadeniach. Kým vo väčšine stredísk mierne stúpala návštevnosť domácej klientely, zahraničných hostí bolo menej. Vývoj zahraničnej návštevnosti Slovenska stále výrazne zaostáva v porovnaní s číslami pred pandémiou, objavili sa však hostia z pobaltských krajín a Rumunska. Domáci hostia uprednostňujú kratšie alebo jednodňové pobyty, viac šetria, ale dovolenku si doprajú.

Extrémy počasia

Zimné strediská mali tohtoročnú sezónu ako na hojdačke, najmä vďaka počasiu, keď do Vianoc bolo chladno, čo pomohlo zasnežiť strediská a pripraviť ich na Vianoce a Silvester. Od polovice januára extrémne teplé počasie výrazne zhoršilo podmienky na lyžovačku a malo vplyv aj na návštevnosť. Spôsobilo to pokles lyžiarov v hoteloch, lepšie na tom boli strediská, ktoré ponúkajú zaujímavé produkty aj pre nelyžiarov. To jasne ukazuje, že horské strediska sú navštevované nielen kvôli lyžovačke, ale pre pobyt na horách a v prírode. Hlavnú sezónu zachránili, najmä vo väčších strediskách, návštevníci z Poľska, ktorí prišli v rovnakom počte ako pred pandémiou.

Zimná sezóna trvá

Domácich návštevníkov ovplyvnili najmä horšie podmienky počas vianočných sviatkov a v januári, jarné prázdniny dopadli podľa očakávaní,  sezóna  stále trvá, ale už iba v strediskách s vyššou nadmorskou výškou.  Aj táto zima potvrdila, že strediská musia investovať do efektívneho a dostatočne silného systému zasnežovania a využiť každú periódu chladného počasia na zasneženie. Pri vysokých cenách energií to zásadne ovplyvňuje náklady na prevádzku strediska, ako aj výsledné ceny.  Tie rezorty, ktoré pracujú viac s cenami ( väčšie rozdiely medzi silnými a slabými dňami ), majú celkovo lepšiu návštevnosť. Záujem zahraničných lyžiarov bola mierne nižšia, ale potvrdila obrovskú výhodu Slovenska voči všetkým susedným krajinám, pretože viaceré naše strediská sú vyššie položené a lepšie odolávajú výkyvom počasia.

Vysoké Tatry obsadené

Vo Vysokých Tatrách je situácia najlepšia, o tento región je tradične najväčší záujem: „Rok 2023 sa rozbehol raketovo, niektoré strediská či hotely už uvádzajú obsadenosť rovnajúcu sa roku 2019 a „lepším rokom“. Keďže zimné prázdniny sa v okolitých krajinách a na Slovensku prelínajú, obsadenosť stúpala už v januári. Ubytovatelia už v prvej polovici januára hlásili takmer 50%, v období jarných prázdnin bola obsadenosť na úrovni približne 70%. Najsilnejším obdobím sú vždy prázdniny bratislavského, nitrianskeho a trnavského kraja, pričom mnohé ubytovacie kapacity boli v daný týždeň rezervované na takmer 90%. K pozitívnemu trendu prispievali výborné snehové podmienky,“ zhodnotila vývoj Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.

Aj podľa L. Blaškovej sa v túto zimu ukazovalo, že turisti prichádzajú nielen za športom, ale aj odpočinkom. „Výrazne sa zvýšil počet turistov, ktorí prichádzajú do regiónu nielen kvôli lyžovačke ako primárnemu cieľu dovolenky, ale chcú si užiť celú škálu toho čo Tatry ponúkajú, vrátane dobrého jedla, wellness či príjemných prechádzok v zasneženom prostredí.“ Informácie za strediská TMR v Jasnej a Vysokých Tatrách doplnil  Marian Galajda. Podľa neho zimná sezóna z pohľadu návštevnosti dosahuje výsledky posledných sezón pred pandémiou. Strediská otvorili podľa plánu. Prekvapením bola klientela z Maďarska a Rumunska, rovnako aj z pobaltských krajín.

Záujem o akvaparky je trvalý

Viaceré akvaparky potvrdili, že ich návštevnosť bola cez zimu nižšia ako pred pandémiou, mierne sa zvýšila domáca klientela a rovnako ako pri horských strediskách, aj tu najviac chýbali hostia z okolitých štátov. Potvrdilo sa, že v horských rezortoch je takmer rovnaká návštevnosť lyžiarskych svahov, ako vodných atrakcií. Zimnú sezónu hodnotia viaceré vodné rezorty ako dobrú, a to aj s ohľadom na to, že v dôsledku vysokých cien energií a inflácie museli pristúpiť k  zvýšeniu cien. Ako uviedol prezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a bazénov Gabriel Szomogyi  zvýšený záujem o relax v týchto rezortoch sa očakáva pred veľkonočnými sviatkami, akvaparky s ubytovaním majú už hlásia rezervácie na takmer 90% svojich kapacít. Zvýšil sa však počet tzv. jednodňových návštevníkov.

„Uplynulá zimná sezóna sa už približovala stavu spred pandémie, stále však cítime pokles zahraničných turistov. Návštevnosť v niektorých regiónoch dosahovala čísla spred pandémie, no dĺžka pobytov či výdavky počas pobytov mierne klesali,“ zhrnul a upresnil vývoj cestovného ruchu počas zimnej sezóny Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR.

Kontakt pre médiá:       

Mgr. Marek Harbuľák, prezident ZCR SR

02 58 233 386, 0911 262 177

info@zcrsr.sk, www.zcrsr.sk

Mgr. Iveta Bieliková, media poradca ZCR SR

0903 529 762

press@zcrsr.sk, www.zcrsr.sk